Nature: Toy Factory ,E-Twinning project

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 29 Ιανουάριος 2024

Οι μαθητές του Α1 τμήματος, για τη σχολική χρονιά 2023-2024, παίρνουν μέρος στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα E-twinning Νature:Toy Factory, σε συνεργασία με άλλα σχολεία της Ελλάδας, της Ρουμανίας , της Τουρκίας, της Λιθουανίας, της Ιταλίας και της Βόρειας Μακεδονίας.

Το έργο επιδιώκει μέσω της συμμετοχής των σχολείων,  να έρθουν οι μαθητές κοντά στη φύση, να ανακαλύψουν τα υλικά που μπορεί αυτή να τους προσφέρει , ως υποστήριξη για την κατασκευή παιχνιδιών και καλλιτεχνικών έργων. Η διεξαγωγή δραστηριοτήτων με τους μαθητές για να κατανοήσουν τη βιωσιμότητα του περιβάλλοντος και να ενημερωθούν για τη σημασία της μη σπατάλης ή καταστροφής φυσικών υλικών που μπορούν αργότερα να χρησιμοποιήσουν, θα τους δώσει την ευκαιρία να εξερευνήσουν το περιβάλλον με έναν νέο, «καλλιτεχνικό» τρόπο. Τα παιδιά έτσι θα αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους, νέες δυνατότητες για εξερεύνηση του περιβάλλοντος, τη γλώσσα, τις  λεπτές κινητικές δεξιότητες καθώς και τις ψηφιακές δεξιότητες, τη συγκέντρωση,την προσοχή στη λεπτομέρεια, το ελεύθερο παιχνίδι, την περιέργεια και την ομαδική εργασία.

Το project ξεκίνησε τον Οκτώβριο και θα ολοκληρωθεί τον Μάιο.