news logo

Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 31 Μάρτιος 2024

Discovery of numbers with Montessori- E-twinning project

Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 07 Φεβρουάριος 2024

Οι μαθητές του Α1 τμήματος του σχολείου μας συμμετέχουν στο ευρωπαϊκο πρόγραμμα e-twinning "Discovery of numbers with Montessori". Το πρότζεκτ θα έχει διάρκεια από τον Φεβρουάριο ως τον Μάιο του 2024 με σκοπό  να προσεγγίσουμε τη διδασκαλία των Μαθηματικών μέσα από το εκπαιδευτικό μοντέλο Montessori.

Το εκπαιδευτικό μοντέλο Montessori είναι μια εκπαιδευτική προσέγγιση που επιτρέπει στα παιδιά να μαθαίνουν και να αναπτύσσονται σύμφωνα με τα δικά τους ενδιαφέροντα και ικανότητες, δίνοντάς τους τη δυνατότητα να μάθουν μαθηματικές έννοιες συγκεκριμενοποιώντας τις και βιώνοντάς να τις κάνουν πράξη. Τα υλικά που χρησιμοποιούνται στην εκπαίδευση των μαθηματικών Montessori βοηθούν τα παιδιά να κατανοήσουν τις μαθηματικές έννοιες χρησιμοποιώντας τις αισθήσεις τους. Η εκπαίδευση στα μαθηματικά Montessori υποστηρίζει τα παιδιά να είναι επιτυχημένα στα μαθηματικά επειδή τους επιτρέπει να κατανοούν τις μαθηματικές έννοιες συγκεκριμένα. Επιπλέον, η εκπαίδευση στα μαθηματικά Montessori βοηθά  τα παιδιά να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους, τις δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων και τις δεξιότητες κριτικής σκέψης. Σκοπεύουμε να κάνουμε τους μαθητές μας να αγαπήσουν τα μαθηματικά με δραστηριότητες που θα τους βοηθήσουν να μάθουν τα μαθηματικά με πιο συγκεκριμένο τρόπο.