Το "Μουσικό κλειδί" στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης.

Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 11 Φεβρουάριος 2024

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου μας την Πέμπτη 8/2/2024 και την Παρασκευή 9/2/2024. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Μολύβου, οι μαθητές και οι μαθήτριες σχολείων της Λέσβου είχαν την ευκαιρία να εισαχθούν στον κόσμο της κλασικής μουσικής και ειδικότερα στη βιόλα. Η δεξιοτέχνης της βιόλας Hiyoli Togawa παρουσίασε στο σχολείο μας μια μίνι συναυλία, ενθαρρύνοντας τα παιδιά να ανακαλύψουν τη γοητεία της κλασικής μουσικής. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Μουσικό Κλειδί" του Φεστιβάλ έχει ως στόχο την εισαγωγή των παιδιών στην πολιτιστική διαχείριση μέσω εργαστηρίων εικαστικού και μουσικοκινητικού χαρακτήρα. Η εκδήλωση προσέφερε μια θετική εμπειρία, ενθαρρύνοντας τα παιδιά να εξερευνήσουν νέους τρόπους έκφρασης και να ενδιαφερθούν για την κλασική μουσική και το φεστιβάλ. Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν θετική, με πολλούς να εκφράζουν ενδιαφέρον για περαιτέρω γνώση σχετικά με τη μουσική και το Φεστιβάλ του Μολύβου.